10 хитрини, които да вземете от политиците, за да успявате

18 March 2024
Димитрана Александрова

Каквато и да е професията ви,  работите с хора. А в комуникацията с широките народни маси политиците са умели

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, пазара на труда и свободни работни места.

Не че политиците са хора, на които е престижно да се подражава :-) Но най-успешните обикновено са минали тренинги и/или имат природен нюх как да въздействат харизматично, затова има какво да "купите" от тях и да го прилагате в своята работа. Каквато и да е тя, сигурно работите с хора. А именно в комуникацията с широките народни маси политиците са умели. Иначе нямаше да са успешни. Може да не споделяте идеите им, може да имате критики какво реално са свършили, но това не означава да не вземете полезното за себе си. 

Първо обърнете внимание на поведението и жестовете им при жив контакт.

1. Потупване по рамото. Има такъв израз - потупване по рамото. Леко ироничен идиом, който значи, че толкоз ви е наградата за постигнатия успех. Така някога господарите дарявали с благоволение васалите си - приближавали се на една ръка разстояние до тях.

По принцип се смята, че потупването по рамото демонстрира приятелски чувства. Щом двама души допускат да са на по-малко от две ръце разстояние, както е при здрависването, не таят враждебни намерения един към друг. Но значението на този жест е толкова всеобщо известно, че не е задължително той да показва искрени чувства. Може да е заучено публично поведение и манипулация за предразполагане. Точно както е при политиците, които често го правят и при срещи помежду си, и с избиратели. Нищо не ви пречи да усвоите такъв навик и да го използвате с хора, които искате да омаете.

Ако са от същия пол обаче. Мъж да потупва жена по рамото не е съвсем прилично. Жена да потупва мъж по рамото изглежда покровителствено.

2. Да хванете ръка на този, с когото се ръкувате. Политиците много обичат да демонстрират топлота и като хванат ръката на онзи, с когото се здрависват, с две ръце. Психолозите казват, че човекът, който прави така, най-вероятно се кани да поиска нещо от вас и се издава подсъзнателно, като ви "заклещва" ръката. Но това са психоналитизми. Публично приетото е, че така се демонстрира сърдечно приятелство.

Вземете на въоръжение и този жест. Той също е по-безопасен, ако го използвате при среща с делови партньор от вашия пол. Иначе може да бъде изтълкуван неправилно, понеже крие доза интимност.

3. Да се усмихвате. Нали сте забелязали колко често се усмихват политиците. Така изглеждат по-достъпни. Създават позитивна атмосфера около себе си, която пък предизвиква положително отношение.

За това си има обяснение на биохимично ниво - усмихването води до освобождаване на ендорфини и серотонин, известни още като хормони на щастието.

Ще е полезно да послушате внимание и как говорят политиците.

4. Фокусиране и внушаване. Поучете се от поведението им, когато дават интервюта или отговарят на въпроси от избиратели. Каквото и да ги питат, те си имат ясно дефинирани цели, които искат да постигнат в разговора. Фокусират се върху тях и се стараят да извъртят отговорите си, че да кажат и да повторят посланията, които са си намислили да внушат.

В преговорите с партньори или при разговори с шефа подобен маньовър ще ви свърши работа.

5. Самоизтъкване. Челен опит от политиците може да почерпите особено когато давате обещания. Ще сте по-убедителни, че ще ги изпълните, като елегантно изтъкнете досегашните си постижения и приноси в работата. 

6. Хиперболизиране. Това е най-важното им умение. Тази пропагандна хватка доказано работи, когато преувеличаването е умно и с мярка.

Да наричате проекта си примерно новаторски не е лъжа - в него все има нещо ново. Като повтаряте ключовата дума достатъчно често, тя ще влезе в главите на другите и те ще започнат да мислят точно така. А нали е ясно, че щом проектът е новаторски, човекът, който го осъществява, е новатор. Ето как сами ще си сложите етикет на успешен професионалист.

7. Фукане с връзки. Внимателно преценете как да приложите особено любимото на българските политици споменаване на връзките им със световни такива. Е, вие какво ви е казал Макрон надали ще успеете да вплетете в обсъжданата тема, но може да се позовете на авторитет от вашия бранш. Ако добре премислите как го цитирате, може да изглежда, че сте го чули в личен разговор.

8. Самоувереност. Най-ценното, което можете да прихванете от политиците, е самоувереността. Те имат способността непреклонно да си вярват, защото отлично знаят, че иначе никой друг няма да им повярва. Човек не може да бъде убедителен за другите, ако сам не е напълно убеден в това, което казва.

9. Прочувствено. Никой не слуша вял, безцветен, безстрастен оратор. Това, което казвате, е необходимо да го казвате емоционално. Чак патетика няма нужда да вкарвате, но нотки на вдъхновение е добре да има в гласа ви. Не се притеснявайте, че може да изглеждате демогози - така се наричат само хора, които лъжат.

10. Самопохвалване. За да не пресъхва вярата им колко полезни неща правят, политиците често сами се награждават с потупване по собственото си рамо. И това вземете от тях - често си изброявайте поне наум постиженията. Самочувствието е важно за всяка кариера.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Как да се оплачете на шефа, без да плачете

7 техники да познаете дали да имате доверие на колега

Трик да парирате недоброжелател с ефекта на Франклин

Заучената безпомощност – отървете се от нея, за да имате успех

Преуспяващи със стратегията "Син океан"

Как да сложите „ефект на примамката", за да ви вярват шефът, колеги и партньори

В напечен момент действайте като шеф, за да станете шеф

Научно доказано: Обичате си работата – живеете по-дълго

Конкретни техники как да не изпушите, ако работите много

Жена или мъж за шеф

Дума, която да забравите на работа – враг

Защо да си криете идеите от шефа и колеги

Отдел "Човешки ресурси" умря. Да живее отдел "Преживявания"!

Шефът - лош, по-лош, перфекционист

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/