Хакери отмъкнаха 12 млн. лева от българска фирма от топ 10

10 September 2023
Димитър Мартинов
СНИМКА: Pixabay
СНИМКА: Pixabay

12 милиона лева източиха хакери от една от най-големите български компании, след като промениха банковата сметка на фирма, на която те трябваше да платят. Атаката е станала миналата седмица. Тя е от типа "мен ин дъ мидъл". След като са заразили една от служебните пощи на компанията, хакерите следили комуникацията. Когато компанията получила фактура, която трябва да плати, киберизмамниците просто подменили банковата сметка със своя. Вместо да се разплати с контрагента си фирмата дала дванадесетте милиона лева на мошениците. 

Парите са били прехвърлени вече десетки пъти, а следите им са изгубени. Вероятно са били изтеглени от финансови мулета. Те получават по-малко от процент от сумата. След това друга престъпна група има задачата да ги изпере. 

Източената компания е в топ 10 на българския бизнес. 

Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/