Летящи таксита свързват летищата в Париж, кацат на платформа в Сена

05 July 2023
Мария Незнакомова
Летящите таксита, които ще полетят над Париж, са дело на германската стартъп компания “Волокоптер”. СНИМКА: РОЙТЕРС
Летящите таксита, които ще полетят над Париж, са дело на германската стартъп компания “Волокоптер”. СНИМКА: РОЙТЕРС

В САЩ тръгват през 2025 г., а в Дубай година по-късно, в Саудитска Арабия са започнали тестове

Летящи таксита от около година и половина жужат в небето на Париж в тестови полети, но ще тръгнат по редовни линии от лятото догодина, съобщиха френски медии. Дебютът им ще е по време на летните олимпийски игри и той ще придаде повече футуристичен блясък на спортното събитие. А на последното авиоизложение в Бурже,  което се проведе от 19 до 25 юни, летящите таксита бяха звездите на шоуто и за първи път им бе отделено специално пространство.

Летящите таксита, които ще полетят над Париж, са дело на германската стартъп компания “Волокоптер” и са нещо като хибрид между хеликоптер и дрон, който няма да отделя никакви вредни емисии. Те ще имат само едно място за пътник и едно за пилот. Ще свързват летищата “Шарл дьо Гол” и “Бурже”, летището за хеликоптери в предградието Иси ле Мулино и Версай, както и хелипорта в Иси ле Мулино с  центъра на Париж. За целта там ще бъде изградена специална плаваща платформа в река Сена, като този експеримент ще е първият в европейска столица.

Наречено “Волосити”, малкото летящо парижко такси има 9 електрически батерии, които захранват неговите 18 ротора. То ще може да изминава с едно зареждане 35 км с максимална скорост от 110 км в час. В началото курсът ще бъде субсидиран и ще струва между 105 и 140 евро, като се има предвид, че обикновените таксита от летището Роаси до центъра на Париж са около 60-70 евро. С летящата машина обаче ще се стига много по-бързо и ще се избягват огромните задръствания, характерни за френската столица, разкрива френското икономическо издание “Капитал”. Според други медии тарифата на летящото такси ще е по-висока – около 200-210 евро.

“Технологията на батериите не напредва достатъчно бързо, за да ни позволи да предложим въздушно превозно средство за 4, 5, 6 или 7 души. В бъдеще ще превозваме много повече хора. Но предпочетохме да започнем с машина за двама, която да ни позволи да излезем на пазара още сега, отколкото да чакаме още няколко години”, казва шефът на “Волокоптер” Дирт Хоке.

Още едно предимство на летящите таксита е, че те ще са не само много по-тихи от конвенционалните хеликоптери, но дори от автобусите на градския транспорт. Ще

летят на височина под 500 м,

но няма да се чуват на земята, обещават създателите им.

В предстоящата година до олимпийските игри все още има много работа, като основната ще е да бъде представена на “въздушните полицаи” цялата документация, засягаща безопасността на летящите таксита. Пилотите им също ще трябва да преминат през специализирана подготовка.

Конкуренцията между производителите на VTOL (електрически средства за вертикално излитане и кацане), както ги наричат специалистите, се ожесточи сериозно през последните години. На авиоизложението в Бурже бяха представени 4 модела, повечето от които обаче засега са прототипи. Те са на компаниите от Германия “Лилиум”, на бразилската “Ив”, на китайската “И Хан” и на американската “Арчър”. Всички производители се кълнат в сигурността на своите машини, независимо че те не са оборудвани с чак токова сложна апаратура като пътническите самолети и хеликоптерите. 

Апаратът на “Лилиум” прилича най-много от всички на малък самолет, но ще може да се издига вертикално, каквото е основното изискване за летящите таксита, а щом набере височина, ще продължи да лети като самолетите. Замислен е да вози 7 пътници и да обслужва малки градчета, така че в голяма степен ще си съперничи с регионалната авиация. Ще може да изминава до 175 км, а намеренията са таксито да бъде достъпно за много хора и цените да са съвсем умерени. Компанията ще започне масово производство през второто тримесечие на 2024 г., но тя вече е предоставила досиета за разрешителни в Европейската агенция за въздушна сигурност и пред американските регулатори.

Американската “Арчър” ще е готова да пусне своя апарат в редовна експлоатация през 2025 г. първо в Чикаго, като основният маршрут ще е между летището и центъра на града. Машината ще

може да изминава автономно 100 км с едно зареждане

със скорост до 240 км в час. Стремежът е обаче да се правят основно курсове отиване и връщане на разстояние около 30 км в едната посока. Летящото такси, което твърде много наподобява на дрон, ще превозва 4 пътници и багаж, като цените ще са съвместими с тези на обикновените таксита.

Дубай, който бе обявил планове да се сдобие с безпилотни таксита още през 2017 г., отложи плановете си за известно време, но сега е сигурно, че там услугата ще стартира през 2026 г. и като начало машините ще имат пилоти. В емирството вече усилено се изгражда инфраструктурата от т.нар. вертипортове, много от които ще се намират на оживени туристически места. Като начало маршрутите, един от които ще обслужва Палм Джумейра, ще бъдат изпълнявани от 35 апарата, произведени от бразилската “Ив”, която притежава самолетите “Ембраер”. 

Експериментът по време на олимпиадата в Париж пък ще даде възможност в реална среда да бъдат наблюдавани определен брой параметри, като влиянието върху околната среда, реакциите на обществото, както и съвместимостта с останалия въздушен трафик. Целта на “Волокоптер” е впоследствие да разшири колкото е възможно услугата. Но това ще зависи от зелената светлина на регулаторите. “Да си първият в тази област, не е като разходка в парка”, казва ръководителят на компанията Дирт Хоке. В следващите месеци са предвидени редица пробни полети с пилот и пътник при най-различни метеорологични условия.

Всъщност германската стартъп компания вече активно настъпва и на пазара в Саудитска Арабия, където в края на юни също бе направен успешен тестови полет с въздушното ѝ такси.

Освен за превоз на пасажери малките летящи апарати вероятно ще могат да изпълняват и други функции, свързани преди всичко с медицински цели. Водят се преговори с институцията, която управлява държавните болници в Париж, те да бъдат използвани

за превоз на органи за трансплантация,

на леко ранени пациенти или на лекари, тъй като се предполага, че ще успяват да стигнат до местопроизшествията по-бързо от традиционните линейки.   

В момента на пазара на VTOL опитват да се наместят около 200 играчи от цял свят. Инвеститорите все още са предпазливи, защото искат да се уверят в сигурността на летящите таксита в практиката, преди да отпуснат окончателно кесията, посочва Ройтерс. Въпреки това някои стартъпи, работещи в сферата на въздушната градска мобилност, са успели да привлекат финансиране от по няколко милиарда долара.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/