Урологът доц. Владислав Младенов: Ракът на простатата се подмладява

21 December 2023
Иво АНГЕЛОВ

Лечим е, ако се хване навреме 

КОЙ Е ТОЙ

Доц. Владислав Младенов е специалист уролог. Завършва 91-ва немска езикова гимназия в София. Специализира в германския град Мюнстер, където придобива образователна и научна степен "доктор". Автор е на над 50 научни труда в български и чуждестранни научни издания, има над 100 участия в конгреси, конференции, симпозиуми и семинари, както и над 100 представени доклади, презентации, постери с резюмета. Автор и съавтор на глави от учебници, монографии и ръководства, както и участие в 3 научни проекта. Владее немски и английски език.

- Доц. Младенов, ракът на простатата е един от бичовете за съвременния мъж. Какво трябва да знаем за това заболяване?

- Важно е да знаем, че в един момент всеки мъж може да има проблем. Простатата расте и трябва да бъде посетен уролог, дори да няма оплаквания. Има заболяване на простатата, което в началото няма никакви симптоми. Такова е карциномът на простатата, или наричано още рак на простатата. Поради липсата на симптоми в началото мъже остават много изненадани, когато им кажем, че имат проблем. При доброкачествено увеличената простата мъжът има симптоматика - нощни ставания, слаба струя на уриниране, труден старт на уринирането и чувство на неизпразване на мехура. Друго е възпалителното заболяване на простатата, което може да се срещне и при по-млади мъже след полови контакти, посещение на басейни, настинка или грипни състояния.

- На каква възраст трябва да започнем да обръщаме повече внимание на състоянието на простатата си?

- След 50-годишна възраст мъжете е препоръчително да посещават уролог поне веднъж годишно. Следи се туморният маркер, който е за рак на простатата, прави се ехография, измерва се размерът, остатъчната урина, след ходене до тоалетна - дали мехурът е празен и дали е извършено качествено уриниране. Важното е всеки преглед да започне с мъжки разговор за уриниране, ерекция и така нататък.

- Бихте ли посъветвали и по-млади хора да посещават лекар, за да се запознаят със здравословното си състояние?

- Да кажем, че не е задължително, а препоръчително, защото не можем да задължим пациентите. При по-младите мъже, ако има генетична предразположеност за рак на простатата, превенцията може да започне от 40-годишна възраст. При още по-младите - само при наличието на симптоми.

- Предполагам, знаете здравната култура на българина - ходи на лекар само ако положението е критично. Как мислите, че това може да се промени?

- Да, това е проблем. Въпреки че през последните години забелязвам, че мъжът започва да мисли за своето здраве. Вярвам, че това мислене може да бъде преодоляно по много линии. Като започнем от това, че общопрактикуващите лекари може да съветват пациентите си да потърсят уролог, и стигнем до масови информационни кампании, а не само един месец в годината да си говорим за рака на простатата. За доброкачествената увеличена простата има статистика, че 60% от мъжете над 60-годишна възраст страдат от това заболяване. Или 100% от мъжете на 100-годишна възраст имат този проблем. Това е социално значимо заболяване. Много е важно да има информация и да има лесен достъп до специалист. Едно от най-хубавите неща на нашето здравеопазване е, че пациентите имат лесен достъп до специалисти.

- Какво е лечението и какви са последствията, ако се стигне до диагностициране с карцином на простатата?

- Хванат ли е навреме, карциномът на простата е лечимо злокачествено заболяване. Може да се стигне до пълно излекуване на пациента. Ето затова превенцията е много важна. Ако е хванат навреме, означава, че процесът е органно ограничен, т.е. само в простатата. Този тип рак се развива много бавно, не е например като рака на панкреаса, който може да предизвика сериозни проблеми за 6 месеца. Когато е органно ограничен, може да се лекува оперативно, т. нар. радикална простатектомия, при която цялата простата се маха. Това може да бъде направено с отворена операция, а по-модерните техники са лапароскопия и може да се извърши робот-асистирана хирургия. Когато заболяването е напреднало и има метастази, те са най-често в костите и регионални лимфни възли, тогава консервативното лечение също предлага много добри решения. Това се случва с помощта на хормони и лъчетерапия, която се извършва само в простатата. Туморният маркер е много важен за проследяване на тези пациенти. Важен е за диагностициране на заболяването и за проследяване на ефекта от лечението. Хора, които са оперирани от рак на простатата, трябва да бъдат с туморен маркер нула. Същото важи и за хората на хормонотерапия и лъчетерапия. Това са възможностите за лечение.

- Споменахте за премахване на простата като възможност за лечение. Това може ли да окаже влияние върху пълноценния живот на един мъж?

- Най-честото оплакване в първите месеци след премахване е неволевото изпускане на урина. След третия или четвъртия месец пациентите вече задържат урината, а понякога се случва и след първия месец. Друго нещо, което притеснява мъжете, е ерекцията. Много често след операцията за премахване на простатата ерекция няма. Причината е, че при интервенцията се засягат нерви, които са толкова миниатюрни, че не може да бъдат избегнати. В случая важното е, че хората са преборили злокачествено заболяване, а не че се е отразило на начина им на живот. Още повече че много мъже на тази възраст нямат качествена ерекция.

- Има ли ръст на заболелите пациенти през последните години?

- През последните 10 години има ръст заради подобрената диагностика и превенция. Не че карциномите са станали повече, а просто ги хващаме по-често. Както казах, ракът на простатата се развива много бавно, и пациентите умират от нещо друго, а това остава като придружаващо заболяване. Със сигурност има подмладяване на заболяването. Това може да се дължи пак на по-добрата превенция.

- Стресът, начинът на живот и храната оказват ли влияние за появата на това заболяване?

- Това може да са само предположения. Сигурно е обаче, че има генетична предразположеност към заболяването. Ако има дядо или баща с рак на простатата, превенцията трябва да започне от 40-годишна възраст.

- Какво бихте посъветвали мъже да направят за здравето си през зимата?

- През зимните месеци мъжете трябва да внимават за възпалителните заболявания. Краката и кръстът да са на топло, дебели дрехи на тазовото дъно - разстоянието между тестисите и ануса.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/